ÜCRETSİZ DANIŞMA HATTI
+90 552 425 00 00
Dil Seçin
trende

DOLANDIRICILIK ARAŞTIRMASI

Anasayfa » DOLANDIRICILIK ARAŞTIRMASI

Dolandırıcılık Araştırması Nasıl Yapılır?

Dolandırıcılık araştırması için dedektifler ile çalışmak en doğru uygulamadır. Dolandırıcılar her zaman bu gibi durumlara alışık oldukları için en fazla dikkatli olan kişilerdir bu yüzden sıradan birini takip ettirir gibi dolandırıcı takibi yapılamaz. Dolandırıcı takibi sahada veya sanal ortamda yapılmaktadır. Dolandırıcılar hakkında yeterli bilgileri vererek dedektife yardımcı olmak en önemli aşamadır. Dedektifler bu bilgi ışında daha öncesinde ya da sizden sonra da bu dolandırıcıların avına düşen kişiler ile iletişime geçerek detaylı bilgiler elde eder ve dolandırıcıları yakalarlar.

Dolandırıcılık Araştırması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Son dönemlerde oldukça artan sosyal medya kullanımı ile sanal dolandırıcılıkta oldukça artmaktadır. Bu yüzden bu dolandırıcıların takibini yapmak ve yakalatarak polise verilmek üzere dedektifler ile çalışmalar yapılabilir. Dolandırıcı öğrenme dedektif ile oldukça kolay bir işlemdir. Dedektifler ile çalışılarak dolandırıcıları yaratmak için ilk aşama detaylı bilgi vermektir. Bu bilgiler ışığında yakalanacak olan dolandırıcılar için içinde suç bulunduğu için polise teslim edilecektir. Yeterli bilgi verildikten sonra dedektifler dolandırıcıların önce ya da yakın zamanda dolandırdıkları diğer kişiler ile iletişime geçerek daha fazla bilgiye ulaşırlar ve dolandırıcıların yakalanma süresi kısalır. Dolandırıcılar en fazla bir hafta süren bir uğraş sonucunda yakalanır.

Dolandırıcılık Araştırması Neden Yapılır?

Dolandırıcılık ilke uğraşan kişiler masum kişileri internetten, telefondan ya da reel ortamda kandırmaları mümkündür. Bu gibi durumlarda dedektifler hangi ortamda dolandırıcılar işlerini ilerletiyorsa ona göre bir plan hazırlarlar ve ona göre bir uygulama gerçekleştir. Dolandırıcılık sorgulama için dedektifler ile iş birliği yapılmalı ve polisler konudan haberdar edilmelidir. Eğer dolandırıcılar telefondan dolandırıcılık yapıyorsa telefonda, reel olarak dolandırıcılık yapıyorsa sahada, sosyal medya ortamında kandırma işlemi yapıyorlarsa sosyal medyada çalışmalarını devam ettirirler. Özellikle telefon ve sosyal medya da dolandırıcıları bulmak zorlaşsa da dedektifler özel aletleri ve programları ile üç günlük bir araştırma ile yedi günde dolandırıcıları tespit ederek polisler ile iş birliği yapar ve dolandırıcıları yakalatır.

Dolandırıcılık Araştırması sonucunda Elde Edilenler Nelerdir?

Dolandırıcılık araştırması dedektif ile ilerlenmesi gereken bir işlemdir. Dolandırıcılık araştırması aslında sadece dedektiflik hizmetine başvuran kişilerin değil dolandırılmış tüm kişilerin haklarını savunmaktır. Dolandırıcılık eğer internet veya sosyal medya üzerinden yapıldıysa bulunması oldukça zorudur. Dolandırıcılık sosyal medyadan yapıldıysa sosyal medya hesabına ve kullanıcılarına ulaşmak ile mümkündür. Eğer site ya da platform kapatılmış ise bu kullanıcıların IP adresleri ile nereden girdikleri tespit edilmektedir.

Telefondan yapılan dolandırıcılıklarda eğer telefon numarası silinmediyse işlem oldukça kolayken telefon konuşma geçmişinde bulunan numara silinse bile operatörler aracılığıyla bu numaraya ardından da dolandırıcılara ulaşmak mümkündür. Dolandırıcılık araştırma için gerekli süre sağlandığında dolandırıcılara ulaşmak oldukça kolaydır. En fazla yedi gün süren bu uygulamanın üç günü dolandırıcıların tespiti için dolandırılan farklı kişilerden yardım almak ile göçmektedir.

YASAL UYARI – BİLGİLENDİRME

Pozitif Dedektiflik (Özel Dedektif) bürosu 2008 yılında kurulmuş olup İstanbul, Ankara, Antalya ve Muğla illerinde Kurumsal ofisleri bulunan bir resmi araştırma ve danışmanlık bürosu şirketidir. Maliye bakanlığı ve Ankara ticaret odasına kayıtlı olup faaliyet belgesi ve marka tescil belgeleri bulunmaktadır. Web sitemiz içeriğinde bulunan figür, resim, materyal, döküman ve diğer yazılar tarafımıza aittir. İzinsiz bu bilgilerin kopyalanması ve çoğaltılması durumunda yasal haklarımızı kullanacağımızı bilmenizi isteriz.